Legendary skills i Skyrim
Jag förstår inte hur det fungerar när man gör skills till legendary i Skyrim. Om jag har nått upp till 100 på ex. enhandsvapen. Blir mina färdigheter på enhands sämre när jag gör det legendary? Samtidigt nollställer man ju färdigheten när man gör den till legendary.
Ja, om man gör en skill till legendary återställs den till lvl 15, och du får börja om med att träna upp den, men perk points som var placerade där får du tillbaka. Så det gör man när man vill kunna fortsätta gå upp i level efter att alla eller nästan alla skills är på 100.
Men tjänar man då något på att göra skills som man använder mycket till legendary? Eller bör man bara återställa de färdigheter som man inte använder så mycket? I alla fall i första hand.
Det är bäst att återställa skills som inte är så viktiga för en i första hand, om man inte har hyfsat hög lvl på en likvärdig skill (t.ex. heavy/light armor eller onehanded/twohanded) som man kan använda istället.
Ok, tack för svar :)