(OT)Datagrafik
Har nu gått 4 dagar på datagrafik och hittils är jag riktigt nöjd, ska så småningom få hyra en ny laptop också så jag kan börja 3d programmera.
Det känns jätte nice, ser riktigt fram emot vad som ska ske
Låter jättekul. Hoppas du berättar mer senare. Vilka program arbetar du med?
Värd på Pyssel och medarbetare på Pärlpyssel.
Mina figurer: http://parlkonst.se/
Emo, ägare till Emos Shop sen 1973
Oj vad roligt! Verkar som en spännande utbildning :D
Vi ska börja med blender och sedan --zbrush tror jag det heter? möjligen maya senare.
detta är en introduktions klass inför universitetet ^^
delar gärna med mig när det händer lite mer saker här
Intressaant. Jag har köpt några tidningar och har några CD-rom med demos till 3D-programmering, men har inte gett mig in på att prova.
Värd på Pyssel och medarbetare på Pärlpyssel.
Mina figurer: http://parlkonst.se/
Emo, ägare till Emos Shop sen 1973
Maya är väl det främst använda inom större spelföretag, det kostar ganska mycket. Blender är ju helt gratis så det är väldigt bra att kunna, många börjar på den banan. Zbrush likaså, extremt använt inom hela 3D-industrin..
Andra veckan är igång, vi har nu startat med färglära samt förgrund/mellangrund/bakgrund. Är less så jag vill spy, anledningen är att detta är exakt samma kurs jag gått tidigare då jag varit på konst på samma skola.
Värst är det att vi håller på med färgpennor ( 'torra' eller vad man ska kalla dem? ) , och det är väldigt jobbigt medium. Jag är inte bra på att blanda dem så det blir fint samt att jag ogillar att inte få den svärta osv jag kan få med annat :P
Annars är det inget nytt, ska på föreläsning i morgon om Zbrush ^^ fast vet inte vad det ska ge direkt då vi inte har laptops ännu :/
Om ni vill kan jag ta lite bilder på det jag jobbat med, inget apkalas häftigt men kan ge en inblick av hur linjen är
#6 Tråkigt att det inte är mer givande. Vi får hoppas att det blir bättre snart. Kul om du vill visa lite av vad du gör.
Värd på Pyssel och medarbetare på Pärlpyssel.
Mina figurer: http://parlkonst.se/
Emo, ägare till Emos Shop sen 1973
När jag såg att Blender är gratis började jag fundera på om det skulle gå att göra något bra av mitt marknadsbesök i det. Här kommer första bilden i en serie på 29 bilder. Kan man göra en rörlig historia? Det skulle vara kul att visa att jag går och att annat också rör sig (som när man gör en Flash-film) Bättre än denna gamla, där det bara är figurer som rör sig längs en linje.
Så gick det till:
https://pyssel.ifokus.se/discussion/1445165/en-fabel-berattad-av-hubert
Snäv färgspektrum med krydda , båda skulle vara samma sak men misslyckades med ena.
Djup övning, har förstört lite då jag fick problem med pennorna - suck -
ledsen för alla dubbelposts :P hade mobilen när jag lade upp bilderna ^^;
#8
Jag har för mig att det ska gå, även hört att man kan göra spel i blender? men jag vet inte om det är bara nån som missuppfattat.
Man kan göra spel i blender ja. Det finns inbyggt en spelmotor. Inte den bästa men klart användbar. http://blenderartists.org/forum/showthread.php?256650-Quality-Blender-Games-LINKS det där ska vara en bunt spel som är gjorda/jobbas på i blender.