# Elder Scrolls Online
Author: felle-j

Nu har spelet varit ute ett tag, och vad tycker ni om det?

Jag blev själv inte så förtjust i betan så jag har inte EOS, men kanske jag får en annan uppfattning om det nu.

## Comment 1
Author: Geru

Jag spelade betan lite, tyckte inte om det. Fick ingen ES känsla alls från det, så jag sket i det. Nu mest ser jag fram emot Archage ^^

## Comment 2
Author: felle-j

#1 Samma här. Fick inte heller någon ES känsla.

Vad är Archage för något? Har jag missat något? 😃

## Comment 3
Author: Geru

#2 Det är lite mer av ett sandlåde MMO.

[http://www.archeagegame.com/en/](http://www.archeagegame.com/en/)  

Man ska kunna bygga hus och sådant.

Annars ser det rätt torrt ut på MMO-fronten...

## Comment 4
Author: felle-j

#3 Verkar intressant. Försökte registrera mig för betan men det gick tydligen inte.

## Comment 5
Author: Geru

#4 Många som haft det problemet verkar det som:p

Kan också vara för att dom håller på och lanserar något "founders" pack eller något.

## Comment 6
Author: felle-j

#4 Aha, får väl prova snart igen då.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

När jag spelade betan så var jag inte övertygad, dock sista betan när man fick köpa en häst så blev allt mycket bättre, konstigt nog. Jag hade gillat det om det skulle vara nästan precis som vanliga elder scrolls spelen, men det kändes för mycket som ett mmo spel, vilket det också är :P

## Comment 8
Author: kattisol

Har inte kommit så långt i ESO än, men tycker nog att det är bra än så länge. Snart kommer väl Wild Star som jag vet många väntar på.

## Comment 9
Author: Itchy

jag var extremt skeptisk till ESO innan jag spelade på betan, men det tog inte så lång tid innan jag ändrade uppfattning och fastnade för spelet, och skaffade så småningom det och började spela redan på early access, och har nu spelat så pass mkt att jag nått högsta leveln man kan (tillsd e släpper nya levlar idag)  

och kan säga att jag är nöjd med spelet, men det är extremt frustrerande vissa dagar då man stöter på många buggar eller mkt lagg (PvP servern är vissa dagar omöjlig att spela på pga lagg)  

  

det jag nu hoppas på är att de faktiskt flyttar EU servrarna till Europa, ist för att ha de kvar i NA vilket orsakar en del fördröjning & visst lagg

## Comment 10
Author: felle-j

Jag läste någonstans att man nu inte behöver betala en månadsavgift för Elder Scrolls Online utan man kan betala en viss summa och sen har man spelet. Stämmer det här? Det vore superbra i såna fall! Månadsavgiften var en grej som gjorde att jag inte ville spela Elder Scrolls Online men nu kanske det vore värt ett försök. 

Är det några som fortfarande spelar det och kan säga hur det är, om det har förändrats något den senaste tiden.

## Comment 11
Author: Itchy

månadsavgiften är slopad,bara du köpt spelet så kan du spela

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Tar det upp mycket minne?

## Comment 13
Author: Itchy

ca 60-80 GB

## Comment 14
Author: felle-j

#11 Det var mycket bra! Månadsavigften var ganska avskräckande.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#13 WHAT? Fan vad mycket. Och med alla uppdateringar lär det väl ligga på 200 gig...  Är det värt att köpa detta spel?

## Comment 16
Author: felle-j

#15 Alla nya datorspel tar tyvärr upp väldigt mycket lagringsutrymme. Minst 50GB är inget ovanligt.

## Comment 17
Author: Itchy

#15 nej totalt ca 80GB

## Comment 18
Author: Itchy

om ngn av er börjar lire igen/på nytt, tveka inte att hojta till om ni vill ha lite tips & råd från ngn som spelat sedan start ;)  

bara skicka ett whisper eller friend req till @itchytherat

## Comment 19
Author: felle-j

#18 Är spelet i princip likadant som det ver i betan för ett år sedan eller har det blivit stora förändringar?

## Comment 20
Author: Itchy

#19 väldigt stora förändringar

## Comment 21
Author: felle-j

Ska ta en titt på det då och se om det kan locka.

## Comment 22
Author: Zyperior

Så jäkla synd att de lägger ner sin energi på sånt här. Varför inte bara göra ett gammal hederligt Elder Scrolls i ren och skär Morrowind - Oblivion - Skyrim anda. Bara en liten futtig detalj fattas. En co-op multiplayer funktion. Det spelet hade ägt allt i spelvärlden. (Enligt mig)

## Comment 23
Author: Gurky

Jag har försökt att ta upp det igen, men pga brist på vänner som spelar det så är det nog inget för mig tyvärr.

## Comment 24
Author: Itchy

#23 gå med i en guild och skaffa vänner, finns hur mycket trevliga människor i spelet som helst :)  

eller gå in på http://www.ruthless.se och skicka en guildansökan till denna underbara svenska guild/community

## Comment 25
Author: Gurky

#24 Spelar hellre annat med mina vänner ;)

## Comment 26
Author: TheAlmab

Blev väldigt sugen på att börja spela det igen men har ju ett litet problem när det gäller uppdateringar och så eftersom att jag har en begränsning på 10 GB surf  i månaden, hmm..  Annars hade jag inte tvekat.

## Comment 27
Author: [Borttaget]

#22 Håller helt jädra med!!!  
Fattar inte varför de ska förstöra hela spelet med det typiska mmo stuket. Djupet i spelet försvann helt i TES online
