# Vilket headset ska jag köpa?
Author: Hiro

Vilket headset ska jag köpa? Jag vill ha ett headset med utfällbar mick med bra ljud och bra ljud i lurarna, minimalt brus, USB "kopplad" då mitt uttag är trasigt... Gärna kring 500 eller under

## Comment 1
Author: Hesat

Runt 500,- tycker jag att det är rätt svårt att hitta ett headset (USB) med bra ljud. Räkna kallt med att de flesta headsets i den prisklassen har mycket kass bas.

Hur viktig är isoleringen för dig? Om det inte är prio så skulle jag skaffa Sennheiser PC131. Överlägsen mic i den prisklassen och mycket ljud för pengarna men om du sitter många timmar i sträck kanske själva lurarna inte är de skönaste.

Ligger prio på isoleringen så skulle jag skaffa Plantronic Gamecom 780 och be till gudarna att inte få ett måndagsexemplar som rasar precis när garantin gått ut.

## Comment 2
Author: michelle_

Steelseries siberia v2 kommer alltid vara mig varm om hjärtat. Prisvärt! Ett av de bästa headsetet jag någonsin haft.

## Comment 3
Author: Hiro

#1 Isoleringen spelar ingen större roll, tack för tipset vad hade du tipsat om det inte var USB?  
#2  Okej tack för tipset ska kolla in :)

## Comment 4
Author: Hiro

#2 Vad jag ser så har den inte utvikbar mikrofon

## Comment 5
Author: michelle_

#4 man viker inte ut den, man liksom drar ut den. Sen kan man trycka tillbaka den om man tycker att den är i vägen när man inte använder den. Har haft v2 i tre omgångar, hållbara och prisvärda :)

## Comment 6
Author: Hesat

#3 Generellt tycker jag inte att det digitala surroundljudet överträffar analogt stereoljud i headsets. Det är dock min egen åsikt. Därför föredrar jag 3.5 före usb-kontakt.

Sennheiser PC151, PC310 eller PC320 ligger runt 500-600,-. Annars finns Corsair Vengeance 1300, analoga Siberia v2 och Logitech G230. Jag skulle nog då välja främst mellan Sennheiser PC151, PC320 eller Siberia v2.

## Comment 7
Author: Hiro

#6 Okej tack men anledningen till att jag vill ha usb är för att min ingång till hörlurarna glappar så det hade varit enkelt med usb men jag ska kolla på de "vanliga"

#5 Jag vill att micken ska sitta på lurarna så den inte skrapar :o

## Comment 8
Author: Hiro

#6 Vilken av PC161 och PC320 är bäst? Vilken har bäst ljud och vilken har bäst mikrofon? :o

## Comment 9
Author: Hesat

#8 PC320 är mer anpassade för ljud i spel än PC151 och något bättre isolerade. PC151 lanserades redan 2007 (har själv haft mitt headset sedan 2009) medan PC320 är nyare, tror runt 2011-12. Båda headseten är bra och mitt nästa blir troligtvis PC320 men mitt PC151 vägrar att dö 😃. Jag tycker att det är sällan som Sennheiser släppt dåliga lurar, däremot finns en hel del i deras sortiment som ej är prisvärda. Dessa två tycker jag dock är prisvärda i sitt segment.

Om du har en stationär dator och använder moderkortets ljud så går det vanligtvis att installera ett separat internt ljudkort (då får du även nya 3.5 kontakter) för ca 250,- och uppåt beroende på hur kräsen du är. Det brukar vara betydligt bättre ljud i riktiga ljudkort än moderkortet om du inte har ett riktigt monster till moderkort där separat ljudkort ingår (vissa Asus-modeller har iaf. haft det om jag minns rätt).

## Comment 10
Author: Gurky

Ja det blir en ENORM skillnad i ljudkvalité om man kör onboard eller ett riktigt ljudkort. Rekommenderas starkt om man är kräsen av sig, eller vill ha en bättre upplevelse,

Siberia är enligt min erfarenhet skräp.

## Comment 11
Author: Hiro

#9 Jag använder laptop :) Jag kommer nog köpa en 320, jag har sett lite videos och ljudtest och den låter riktigt riktigt bra så tack för det tipset :)  
#10 Okej tack :)

## Comment 12
Author: Gurky

Kan rekommendera http://www.head-fi.org/ för reviews, dom brukar göra grundliga analyser.

## Comment 13
Author: michelle_

#10 det är somsagt din åsikt men jag har inte hittat något bättre för de priset på flera år, och jag vill ha lite ljudisolerat och att de ska känna lätta och bekväma då jag kan spela upp till 14h per dag. Just nu har jag razer kraken pro neon purple, och tycker fortfarande siberia v2 är bättre fast de kostar bara halva priset. v1 var skräp.  Men som sagt, det är en smaksak.

## Comment 14
Author: Gurky

#13 Ja det är min åsikt vilket jag skrev. Dom är väldigt bekväma, men bygg-,ljudkvalité och ljudbild är ett stort problem för mig. Ljud är för mig en lika stor del av upplevelsen som att det inte ska lagga etc.
